петок, март 24, 2023

Индискиот сој се шири брзо: Откриен е во 74 земји, а во есен би...

Таканаречената делта варијанта на ковид е откриена во дури 74 земји, што предизвика стравувања дека ќе стане доминантен вид ширум светот, додека вирусот продолжува...

Меркел и нејзиниот поглед на светот

Крајот на мандатот на Ангела Меркел наближува. Што направи, што уште сака да постигне како канцеларка и што остава во наследство? Честопати ѝ предвидуваа предвремено...

Земјите од регионот на прагот на демографски пропаст

Земјите од регионот веќе немаат време во напорите да го запрат демографскиот пад. Сериозни чекори на сите нивоа мораа да бидат иницирани, бидејќи сите...

Пандемичен биланс на стапување во брак – пад од 33 проценти, разводите со пораст...

Вкупно 9.200 бракови биле склучени изминатата година, 4.614 помалку, или со пад од 33,3 проценти за разлика од 2019 година. Кај разводите, во 2020-та...

Последниот самит на Г7 за канцеларката Ангела Меркел, прв за Џо Бајден

Самитот Г7 во Корнвол за германската канцеларка Ангела Меркел е последниот настап меѓу шефовите на држави и влади на седумте најразвиени индустриски земји, на...

Истражување: Луѓето кои биле заразени од Ковид-19 не се целосно заштитени од повторна инфекција

Луѓето кои веќе го прележале Ковид-19 не се целосно заштитени од повторна инфекција, предупредува нова студија на американски научници. Истражувачи од Медицинскиот факултет ИСММС во...

МЗ: 76 проценти од ковид-позитивните и 81 отсто од хоспитализираните изминативе два месеца не...

Од вкупниот број позитивни на Ковид-19 регистрирани во изминативе два месеци, 76 проценти или 28 856 граѓани не биле вакцинирани. Процентот на хоспитализирани лица...

Истражување: Заштитата од вакцината на Фајзер побрзо се намалува од онаа на Астра Зенека

Истражување на Оксфорд покажува дека вакцината на Фајзер е поефикасна против делта сојот на коронавирусот отколку на Астра Зенека, но заштитата што ја обезбедува...

За успешна онлајн настава е потребно целосно или делумно адаптирање на учебниците

Речиси сите учесници, 93,9 отсто, се согласуваат со ставот дека за успешна онлајн настава е потребно целосно или делумно адаптирање на учебниците и речиси...

До кога треба да се изгласа Техничката влада за да има избори на 12...

Ако се оди по договорот кој најголемите политички партии го постигнаа на средбата кај претседателот Пендаровски, за да има избори на 12 април, до...

Последни вести

Избор на уредникот