Истражување: Здравството и економијата најважни теми за граѓаните

Здравствената заштита (85%) и економско- социјалната стабилност (82%) се најважните теми од интерес на општата популација што живее во земјава, и преземањето специфични прагматични...

Истражување: Луѓето кои биле заразени од Ковид-19 не се целосно заштитени од повторна инфекција

Луѓето кои веќе го прележале Ковид-19 не се целосно заштитени од повторна инфекција, предупредува нова студија на американски научници. Истражувачи од Медицинскиот факултет ИСММС во...

Истражување: Заштитата од вакцината на Фајзер побрзо се намалува од онаа на Астра Зенека

Истражување на Оксфорд покажува дека вакцината на Фајзер е поефикасна против делта сојот на коронавирусот отколку на Астра Зенека, но заштитата што ја обезбедува...

20 години од терористичкиот напад: Сведоштво на човек кој сам се симнувал 105 ката

Потсетувајќи на терористичките напади од 11 септември 2001 година, Џозеф Дитмар малку се смее, малку плаче. Дитмар вели дека се справува со траумата на начин...

Истражување: За физички неактивните, веројатноста да починат од Ковид-19 е поголема

Меѓу луѓето што барем еднаш биле болни од Ковид-19, претходната физичка неактивност е поврзана со многу потешки симптоми и поголема опасност од смрт, покажува...

Истражување: Климатските промени се најмалку 20 отсто одговорни за летните поплави во Европа

Климатските промени за најмалку 20 отсто ги зголемија шансите за екстремните врнежи од дожд какви што минатиот месец предизвикана смртоносните порои низ делови од...

(ВИДЕО) Која пописна категорија обезбедува етнички права – жителите на земјата или сите државјани?

Поминаа безмалку 19 години откако Македонија последен пат го преброи населението. Пописот, милуваат да кажат особено политичарите, е само статистичка операција. Но, во земјава...

Зголемена стапката на активност и вработеност, намалена на невработеност

Во второто тримесечје од годинава во земјава имало 1.681.862 работоспособни граѓани од кои активни лица биле 945.412, при што 795.271 биле вработени, а 150.141...

ИЈЗ: Намалување од 37,2 отсто на нови случаи и намалување од 37,1 отсто на...

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 03 до 09 мај 2021, тестирани се вкупно 15.781 материјали во лабораториите во...

Просечната плата во декември 28.294 денари, забележан раст од 5,4 отсто

Просечната исплатена нето плата во декември 2020 година изнесувала 28 294 денари и бележи раст од 5,4 отсто, објави Државиот завод за статистика. Според...

Последни вести

Избор на уредникот