На 27 декември 1945г стапи во сила Договорот за основање Меѓународен монетарен фонд (ММФ)

На 27  декември 1945г стапи во сила Договорот за основање Меѓународен монетарен фонд (ММФ), усвоен на Монетарната и финансиската конференција на Обединетите нации, во...

Денеска се одбележува светскиот ден за подигање на свесноста за аутизмот

Со симболично трчање на Кејот на Вардар, денеска ќе се одбележи светскиот ден за подигнување на свесноста за аутизмот. Настанот е организиран од страна...

На денешен ден во 1884 година е поставен камен-темелник на Статуата на слободата

На 5 август во 1884 година на влезот во Њујоршкото пристаниште бил поставен камен-темелникот на Статуата на слободата, еден од најпознатите светски објекти. Статуата е...

Денеска е Воскресение Христово – Втор ден

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да...

Во Скопје започнало да излегува првото детско списание на македонски јазик во Македонија, „Пионер“

На денешен ден, 3 јануари, во 1945 година, во Скопје започнало да излегува првото детско списание на македонски јазик во Македонија, „Пионер“. Неговите први...

На денешен ден во 1853 година е роден Винсент ван Гог

На денешен ден во 1853 година е роден Винсент Вилем ван Гог, холандски постимпресионистички сликар, чии дела имале големо влијание врз уметноста во 20 век, поради живите...

На денешен ден во 2003 година во Белград беше убиен Зоран Ѓинѓиќ, премиер на...

На денешен ден во 2003 година во Белград, беше убиен премиерот на Р. Србија, Зоран Ѓинѓиќ. Ѓинѓиќ бил убиен по наредба на Милорад Улемек-Легија,...

Денеска е 12 мај, Меѓународен ден на медицинските сестри

12 мај е Меѓународниот ден на медицинските сестри кој се одбележува секоја година во знак на сеќавање на денот на раѓањето на болничарката Флоренс...

На денешен ден во 1919г композитор Игнац Јан Падеревски, пијанист од светски глас, стана...

На 17 јануари 1919 година, полскиот композитор Игнац Јан Падеревски, пијанист од светски глас, стана првиот претседател на владата на Полска, воспоставена по завршувањето...

11 години од нападот врз демонстрантите кои протестираа против изградба на црква на плоштадот...

Пред точно 11 години на денешен ден (28 март 2009 година) на плоштадот Македонија во Скопје беа нападнати демонстрантите кои протестираа против изградбата на...

Последни вести

Избор на уредникот