петок, март 24, 2023

Денеска се навршуваат 14 години од загубата на големата музичка ѕвезда, Тоше Проески

Македонија и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред 14 години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова...

Денес се навршуваат 21 година од загинувањето на бранителите кај Љуботенски Бачила

На три локации во општина Ѓорче Петров денеска ќе биде одбелжана 21 година од загинувањето на бранителите кај Љуботенски Бачила. Цвеќе ќе биде положено на...

Одбележана 100-годишнината од првиот час на Филозофскиот факултет

Свечено денеска беше одбележувана 100-годишнината од првиот академски час на Филозофски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Деканот на Филозофскиот факултет проф....

На денешен ден во 1968 година загина Јуриј Гагарин при пробен лет со авион

На денешен ден во 1968 година, при пробен лет со авион, загина Јуриј Гагарин, херој на Советскиот Сојуз и првиот човек кој полетал во вселената. Гагарин бил советски космонаут кој на 12 април 1961 за...

(ВИДЕО) На денешен ден во 2017 година бараа “ролка за Рада, а машна за...

На денешен ден во 2017 година на протест на "За заедничка Македонија" на еден од транспарентите беше напишано „Ролка за Рада, машна за Заев“...

На денешен ден во 1976 година е основана компанијата “Епл” (Apple)

На денешен ден во 1976 година, Стив Џобс и Стив Возњак ја основаат компанијата "Епл" (Apple). Apple, порано позната како Apple Computer, Inc.,е aмериканска мултинационална...

4 февруари 1872 роден е Гоце Делчев

На денешен ден, 4 февруари, во 1872 година е роден Гоце Делчев, македонски национален херој, учесник во македонското револуционерно движење, деец на Македонската...

На денешен ден – 23 декември

1944 Основана е Република Исланд, со што завршила унијата меѓу таа островска земја и Данска. 1947 Прогласена е независноста на Република Бурма, дотогаш британска колонија. 1967...

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

Пред 21 година на денешен ден е потпишан Рамковниот договор со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјава во 2001 година. Преговорите почнаа...

Денеска е Св. Кирил и Методиј – Ден на сесловенските просветители

Ден на солунските браќа Кирил и Методиј. Православната црква во 11. век, во чест на солунските браќа Кирил и Методиј одлучила 24 Мај да...

Последни вести

Избор на уредникот