петок, јануари 27, 2023

На денешен ден починал Васил Главинов, организатор на работничкото движење во Македонија

На денешен ден, 24 јануари, во 1929 година,  во Софија, умрел Васил Главинов, еден од првите организатори на социјалистичките идеи и организатор на работничкото...

На денешен ден, Оливер Андонов го започна еднодневниот мандат во МВР

На денешен ден, 01.09.2016г или пред точно 4 години, Оливер Андонов по предлог на ВМРО-ДПМНЕ стапи на функцијата министер за внатрешни работи. Андонов на оваа...

На денешен ден, пред точно 10 години, Груевски ја лансираше визуелизацијата на „Скопје 2014“

На денешен ден, пред точно 10 години, Груевски ја лансираше визуелизацијата на „Скопје 2014“, со неговиот сон да си изгради црква на плоштадот, веднаш...

Денеска се празнува Св. Климент Охридски – нашиот голем светител и учител

Во земјава денеска со низа настани се одбележува 8 Декември – Денот на Св. Климент Охридски. Пред споменикот на Св. Климент Охридски во Скопје,...

Денеска е Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението

Сабота, значи покој. Велјасабота е ден на покојот, ден на покојникот, ден на најголемиот покој и на најголемиот покојник. Велјасабота е денот меѓу смртта и...

19 јануари – Водици (Богојавление)

Водици или Богојавление — денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан. Се прославува на 19 јануари кај црквите што го користат јулијанскиот календар (вклучувајќи ја и македонската), а на 7 јануари кај...

(ВИДЕО) Свети Ѓурѓовден го слави, ама и Валентин го слави, со другарите

Денеска, 14 февруари за едни е Св.Трифун за други е Св.Валентајн. Да се насмееме малку:

(АУДИО) Секаде трупаме миленичиња на шефот, сè да се исчисти, никаде да не остане...

„Нема државен систем, сè е партија, Груевски и тие неколкумина соработници околу него урнисале сè! Со партиски кадри исклучиво под контрола и по одобрение...

Денеска е Свети Јован Крстител, еве кои се обичаите

Именден прославуваат Јовановци. Овој ден се вика уште и Женски Водици поради што главен збор во изведувањето на обичаите имаат жените. Покрај другото на...

Христос се роди: Православните христијани денес го празнуваат Божиќ!

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуваат божикни литургии. Рождество Христово (Божик) Празник на...

Последни вести

Избор на уредникот