петок, март 24, 2023

Поставен првиот тастер за пешаци: Граѓаните го поздравија овој потег на Град Скопје

Скопје денес го доби првиот семафор со тастер. Ваквата регулација на семафорите веќе оддамна е пракса во европските земји, со што се зголемува безбедноста...

Дрита Исмаили на Агенда Спорт 20-24: Вложувањата во спортот да продолжат, да добиеме атлетска...

Како спортист и дел од комисија за спорт како и останатите членови сметам дека можеме многу да направиме , токму затоа што ние лично...

(ВИДЕО) Николовски во Топ тема: Се ближиме до 500 евра просечна плата

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски во студиото на Телма, во Топ тема зборуваше за повеќето донесени мерки кои се во корист на граѓаните. За...

Нема веќе бесплатни кеси во маркетите, ќе чинат најмалку 10 денари

Македонските граѓани користат од 120 до 150 милиони пластични кеси годишно во кои потоа фрлаат различен отпад. Користењето на вакви кеси кои се посочуваат...

Обезбедени се финансиски средства за платите на пожарникарите

Обезбедени се финансиски средства за плати на сите пожарникари согласно закон, како овластени службени лица од областа на безбедноста, а има и зголемување на...

На Клиниката за очни болести денеска ќе биде промовирана нова апаратура

На Клиниката за очни болести денеска ќе биде промовирана нова апаратура која треба да овозможи подобри здравствени услуги за пациентите. На промоцијата, како што е...

Дознајте колку како семејство заштедувате од укинувањето на радиодифузната такса

На 19 септември 2017 година Собранието по скратена постапка ги донесе измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, со кој се укина плаќањето на...

Еве колку во просек изнесува заштедата со воведувањето на евтината тарифа на струјата

Со евтината тарифа на струјата, граѓаните заштедуваат до 11 милиони евра. Оваа мерка почна да се применува од 01.10.2017г. Евтината тарифа граѓаните можат да ја користат...

Потпишан договор за државна помош со чешката Локо Транс: Инвестиција од 15 до 20...

Владата на Република Северна Македонија и компанијата Локо Транс од Република Чешка, денес го потпишаа договорот за државна помош за инвестицијата во вредност од...

Последни вести

Избор на уредникот