петок, февруари 3, 2023

Најголемо зголемување на пензиите во последните 20 години

"Лицемерието и лажната загриженост на ВМРО-ДПМНЕ нема крај. Истото тоа лицемерно ВМРО-ДПМНЕ неодамна, во собранието ги кочеше новите предлог законски измени за покачување на пензиите...

Со новиот Закон за извршување, износот од 1/3, се намалува на 1/5 од просечните...

На вчерашната собраниска седница парламентарното мнозинство, на предлог на Владата предводена од СДСМ, ги изгласа измените на Законот за извршување кои се особено во...

Резултати од Оперативниот план за 2019 година: Рекорден буџет од 1,3 милијарди денари, реализација...

Заменичката на Претседателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, дополнителната заменска министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ и директорката на...

Земјоделци, аплицирајте за мерките што ви се на располагање

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, продолжува со планот и програмата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој за 2019...

Власта го забрани со закон присилното извршување кај социјално загрозените граѓани

УСВОЕНИ ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ Денес е усвоена измената на Законот за извршување кое е одраз на реалната потреба за помош и поддршка на...

Се потпиша договорот за изградба на првите два километри на автопатот Скопје – Блаце

Денес, во просториите на Владата на Република Северна Македонија, се потпиша Договор за изградба на првите два километри на автопатот Скопје - Блаце. Договорот, во...

Дополнителни 1.000 стечајци ќе бидат материјално обезбедени

Собранието денеска ги изгласа измените на ,,Законот за стечајци'', на предлог на Министерството за труд и социјална политика. Дополнителната заменик министерка од СДСМ, Санела Шкријељ...

Семејствата чии домови беа уништени во пожарот во Шуто Оризари ќе добијат финансиска помош...

На денешната седница Владата на Северна Македонија го задолжи Министерството за труд и социјална политика да додели финансиска и друга помош за семејствата чии...

Два пати повисока во однос на 2014 г: Просечната цена на откупен килограм тутун...

Просечната откупна цена за килограм тутун од реколтата 2019-та изнесува 222,5 денари за килограм и е речиси два пати повисока во однос на 2014...

Од февруари нов раст на платите на вработените во здравството

Од следниот месец, февруари, повисоки плати добиваат вработените во здравството. Тоа значи повисоки плати за специјалистите за 25%, општите лекари 15%, медицинските сестри 10%,...

Последни вести

Избор на уредникот