понеделник, јануари 30, 2023

Николоска: Веќе 2,5 години сме соочени со блокади од ВМРО-ДПМНЕ, Владата покажа капацитет да...

Пратеничката на СДСМ Фаница Николоска во емисијата „Објектив“ на МТВ истакна дека опозицијата и власта треба да изнајдат начин да ги донесат законите битни...

Пендаровски за ТВ21: Прво консултации со политичките партии, па доделување на мандатот

Претседателот на државата, Стево Пендаровски за ТВ21 вели дека прво ќе одржи консултации со политичките партии, па потоа ќе го додели мандатот за состав на нова...

Ковачевски: Со новиот предлог-буџет за 2023 година обезбедуваме сигурност, стабилност и понатамошен економски раст

Предлог-буџетот за 2023 година треба да обезбеди сигурност и стабилност и основа за понатамошен забрзан економски раст. Предлог-буџетот за 2023 е точката од...

(ВО ЖИВО) Обраќање до јавноста на Пендаровски

(ВО ЖИВО) Обраќање на претседателот Стево Пендаровски

Светска банка финализира програма за помош на земјава од околу 140 милиони евра

Светска банка ја финализира програмата на активности за помош на земјава за справување и намалување на влијанетоод коронакризата. Помошта, како што наведува групацијата во најновиот...

Јанушев: Состојбата со заразата е алармантна, денешните настани укажуваат на тоа дека треба да...

Состојбата со заразата е алармантна, посочи генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор јанушев. „Денешните настани укажуваат на тоа дека треба да се пристапи со огромна сериозност....

МЗ: Потврдени се 758 нови случаи на Ковид-19, починаа 26 лица

Министерството за здравство информираше дека во последните 24 часа се направени 2562 тестирања, а регистрирани се 758 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 324 -Куманово 43 -Штип...

Детето кое проголта лампион во градинка во Србија ќе биде погребано утре

Четиригодишниот Д.Ѓ. од Владичин Хан ќе биде погребан во петок. Во Владичина Хан владее молк и неверување, особено во населбата каде што живеело малото...

Форумот на жени на ЛДП бара родовото насилство најстрого да се санкционира

Пандемијата со Ковид-19 и домашната самоизолација не смее да биде изговор за толеранција или зголемување на домашното насилство. Да не дозволиме уште една жена...

Првиот претседател на македонското собрание со поддршка за Кондовски за Битола

Поддршка за кандидатот за градоначалник, Христо Кондовски дава и првиот Претседател на македонското Собрание по осамостојувањето на нашата држава во 1991 година, д-р Никола...

Последни вести

Избор на уредникот