Владата го разреши Ристо Чулаковски – член на УО на битолскиот студентски дом

Кабинетот на Вицепремиерот задолжен за борба против корупција и криминал, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, ги разгледува и постапува по сите пристигнати...

Скопјанец со „бмв“ искршил рампа и удрил во полициско возило

Денеска (03.01.2022), полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Б.С.(30) од с.Батинци, скопско. Претходно, околу 01.00 часот на автопат Скопје - Куманово...

Северна Македонија бара Европскиот Совет во јуни да ја материјализира одлуката за почеток на...

Официјални претставници на Северна Македонија го реафирмираа барањето Европскиот Совет (ЕС) во јуни конечно да ја материјализира одлуката за почеток на преговорите од март,...

Пендаровски на трибина „30 години развој на Армијата – формирање, настани, успеси, предизвици, иднина“

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на трибината „30 години развој на Армијата-формирање, настани, успеси, предизвици, иднина“ во организација на Министерството за одбрана, Армијата...

Македонците консумираат најмалку месо во Европа

Северна Македонија, Албанија, Турција и Молдавија се земји каде што најмалку се консумира месо. Според мапата за потрошувачката на месо по земји во Европа...

Џејлан Велиу: Апасиев фалсификуваше десетици документи за да стане претседател

Димитар Апасиев фалсификуваше десетици документи, одлуки и записници од состаноци што никогаш не се одржаа. На тој начин, без почитување на статут или право,...

СДСМ: Две години членство во НАТО, безбедни, сигурни и силни

Денеска одбележуваме две години од членството во НАТО. Со членството во НАТО остваривме една од двете стратешки цели поставени уште од денот на независноста. Воената агресија...

Украдени 1,3 милион денари од банкомат на ТТК банка

Тетовската полиција од вчера работи на откривање на сторители на кражба на еден милион и триста илјади денари кои се одземени насилно од банкомат...

Времето денеска облачно со врнежи од дожд и снег

Времето денеска ќе биде облачно со пообилни врнежи (на повеќе места над 25л/м2, а локално и над 30л/м2) кои во западните и северните делови,...

Средба на Пендаровски со италијанскиот претседател Серџо Матарела

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Рим оствари средба со претседателот на Италијанската Република, Серџо Матарела. На средбата, двајцата претседатели разговараа за билатералните односи меѓу Северна...

Последни вести

Избор на уредникот