недела, април 2, 2023

Македонските компании можат да учествуваат на тендерите за јавни набавки на НАТО

Македонски компании од утре ќе може да учествуваат на јавните тендери на НАТО со годишен буџет од околу пет милиjaрди евра, соопшти Министерството за...

(ВИДЕО) Делегации на владите на Северна Македонија и Бугарија положија венци цвеќе на гробот...

Како дел од државните свечени настани и одбележувања по повод 150 годишнината од раѓањето на великанот на македонското револуционерно дело и државност, Гоце Делчев,...

Нови детали од полициската акција во Грчец, Гази баба, Чаир и Синѓелиќ: Запленета е...

Приведени се 21 лице, пронајдена и запленета е дрога, пари, автомобили, мобилни телефони, во денешната полициска акција во Грчец, Гази баба, Чаир и Синѓелиќ. Извори...

(ВИДЕО) Царовска во 360°: Со вакво однесување Мизрахи го загрозува државниот интерес, мора да...

Потпретседателката на СДСМ и вицепремиерка Мила Царовска во интервју за „360 Степени“ зборуваше за нејзината наследничка на министерката позиција во Труд и социјала, Рашела...

Индустриските производи во февруари поскапеле за 1,6% на месечно ниво

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во февруари годинава се повисоки за 1,6 проценти на месечно и за 18,5...

Од 1 октомври нов Повик на ФИТР – за иновациски ваучери

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска го промовираше Јавниот повик за доделување финансиски средства преку иновациски ваучери. Целта на Повикот е поттикнување на...

За неносење маски изречени 395 санкции

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 395...

Северна Македонија испраќа вод и штабен персонал во мисијата на НАТО во Косово

Владата на денешната 78. седница ја усвои Информацијата за учество на Република Северна Македонија во мисијата на НАТО во Косово – КФОР. -Владата го задолжи...

Ковачевски-Бетел: Силна поддршка од Луксембург за ЕУ интеграцијата на Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од заменик-претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска во Тирана, на маргините...

Заев-ЕБОР: Продолжува соработката со интензивирање на проектите економски развој

Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со делегација на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) предводена од регионалната директорка на Западен Балкан, Жужана Харгитаи...

Последни вести

Избор на уредникот