понеделник, јануари 30, 2023

АНАЛИЗА: Ќе има ли пресврт во Битола во корист на СДСМ?! Бројките го покажуваат...

За прв пат, после 2011г, ЛДП настапи одделно од долгогодишниот партнер, СДСМ. Либералдемократите, кандидати за градоначалници и советнички листи, заеднички поднесоа со партијата ДОМ. Но...

ОЧАЕН И ГУБИТНИЧКИ ГОВОР НА МИЦКОСКИ ВО КР.ПАЛАНКА: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ си измислува причини...

Вечерва, опозициската ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на митинг во Крива Паланка го претставија својот кандидат за градоначалник и советничката листа. Претседателот на партијата, Христијан Мицкоски во...

Истражување: Владата на Северна Македонија на прво, а Собранието на трето место во регионот...

Владата на Северна Македонија е прворангирана во регионот според Индексот на отвореност на собранијата и централните власти и исполнува 83,43 проценти од поставените критериуми...

Анкета на Агенција Рејтинг: 52,5% од граѓаните на Скопје се согласуваат дека состојбата во...

Во рамки на редовните истражувања за потребите на Град Скопје, Агенција Рејтинг спроведе анекта за задоволството на граѓаните од работата на градската власт. Во...

Зголемена стапката на активност и вработеност, намалена на невработеност

Во второто тримесечје од годинава во земјава имало 1.681.862 работоспособни граѓани од кои активни лица биле 945.412, при што 795.271 биле вработени, а 150.141...

Сите тековни и релевантни анкети покажуваат нова победа на СДСМ на престојните локални избори

Сите актуелни и релевантни анкети покажуваат дека на престојните избори следува нов пораз на ВМРО-ДПМНЕ и нова изборна победа за коалицијата предводена од СДСМ...

Извозот во првите пет месеци зголемен за 44,3 отсто, а увозот за 39,5

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари – мај 2021, изнесува 2 825 215 000 евра и бележи...

Во ТИРЗ регистрирана највисока економска активност во последните четири години во однос на извозот...

Според месечната анализа на Дирекцијата за технолошко-индустриски зони (ТИРЗ), регистрирана е највисока економска активност во технолошко индустриските зони во првиот квартал, во последните...

Просечната нето плата во јануари изнесувала 28.272 денари

Просечната исплатена нето плата во јануари изнесувала 28.272 денари што е за 2,7 проценти повисока од истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за...

Денес ќе се покаже на дело лицемерството на ВМРО-ДПМНЕ кон осудените за 27 април!

Беше тоа тежок ден за државата....27 април 2017 година. Тогашниот режим кој никако не прифаќаше да си замине од власт, измислуваше разно-разни приказни за наводни...

Последни вести

Избор на уредникот