петок, јануари 27, 2023

МНР: Усогласеноста на Северна Македонија со надворешната политика на ЕУ е 94 проценти

Министерството за надворешни работи информира денеска дека усогласеноста на Северна Македонија со надворешната и безбедносна политика на Европската Унија е 94 проценти. – Поради појавените...

Нервозата од поразите, отсуството на капацитет? Кои се причините за ниското ниво на комуникација...

После толку многу порази и бегање од избори, опозициската ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот лидер Христијан Мицкоски се соочени со внатрепартиски проблеми, барања за оставки и...

Пандемичен биланс на стапување во брак – пад од 33 проценти, разводите со пораст...

Вкупно 9.200 бракови биле склучени изминатата година, 4.614 помалку, или со пад од 33,3 проценти за разлика од 2019 година. Кај разводите, во 2020-та...

ИЈЗ: Намален бројот на нови случаи со Ковид-19 и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036 материјали во лабораториите во...

Мицкоски се плаши дека нема да е лидер на ВМРО-ДПМНЕ ако изборите се за...

Јасно е дека на сите теми, кои ВМРО ДПМНЕ ги споменува како аргументи за избори, партијата губи. Па затоа сега прашање е дали СДСМ...

(АНАЛИЗА) ВМРО-ДПМНЕ ќе одеше на избори ако ја имаше предноста што ја има СДСМ

Дали на државата и се неопходни предвремени парламентарни избори како што уверува опозицијата или таквата идеја на Христијан Мицкоски е само обид, во немањето...

Анкета: Повеќе од половина од граѓаните нема да се вакцинираат против ковид-19

58,6 проценти од македонските граѓани нема да се вакцинираат, покажува анкетата на Телма и МЦМС. 38,7 отсто изјавиле дека веројатно ќе се вакцинираат додека...

Заев со поголем рејтинг кај граѓаните од Мицкоски според анкетата на МЦМС и Телевизија...

Најголема доверба граѓаните имаат во лидерот на СДСМ и актуелен премиер Зоран Заев (39,7%), потоа во лидерот на Левица, Димитар Апасиев (29,7%), а веднаш...

СДСМ со зголемена поддршка во Штип – има 1 660 гласови повеќе од пред...

Штип е освоен од СДСМ со исклучително солиден резултат наспроти многуте скептици и наспроти негативната кампања на ВМРО ДПМНЕ која во континуитет ги плашеше...

Изборите во Штип потврдија, на Истокот расте довербата во СДСМ

Пред неколку месеци лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, победнички најавуваше дека поразот и падот на власта на Зоран Заев и на СДСМ ќе...

Последни вести

Избор на уредникот