петок, март 24, 2023

На денешен ден во минатото се случиле следниве настани…

15 јануари 2021 69.- На Римскиот форум побунетите преторијанци го убија римскиот цар Сервио Сулпикијус Галба. Побунетите преторијанци во 68 година ја собориле власта...

Денеска се одбележуваат 118 години од загинувањето на Гоце Делчев

Во државава денеска се одбележуваат 118 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев. Делегации на државни институции, здруженија и граѓани во...

Денес се празнува втор ден Божиќ – Собор на Пресвета Богородица

На втор ден Божик, според Јулијанскиот календар, се одбележува уште еден голем празник – Собор на Пресвета Богородица. На вториот ден од Божик христијанската Црква...

Денеска календарски започнува зимата

Најстудената сезона во годината зимата започнува денеска и ќе трае до 20 март. Зимата започнува на северната хемисфера на Земјата, додека летото ќе започне за...

Денеска е светски ден на ветеринарната професија

„Заштита на животната средина за подобрување на здравјето на животните и луѓето“ е годинашното мото на Светскиот ден на ветеринарната професија, 25 Април, што...

Денеска се одбележува светскиот ден за подигање на свесноста за аутизмот

Со симболично трчање на Кејот на Вардар, денеска ќе се одбележи светскиот ден за подигнување на свесноста за аутизмот. Настанот е организиран од страна...

Денес се празнува свети маченик Трифун

Меѓу поголемите празници кои македонскиот народ ги празнува со многу обичаи спаѓа и свети Трифун, празник главно познат по обредното закројување на лозјата. Едни...

14 јануари 1969г се лансирани „Сојуз-4“ и „Сојуз-5“

На денешен ден, 1969г од СССР се лансирани во вселената бродовите „Сојуз-4“ и „Сојуз-5“ и за првпат во историјата е формирана експериментална вселенска станица...

Денеска се празнува Св. Климент Охридски – нашиот голем светител и учител

Во земјава денеска со низа настани се одбележува 8 Декември – Денот на Св. Климент Охридски. Пред споменикот на Св. Климент Охридски во Скопје,...

Денеска се навршуваат петнаесет години од загинувањето на Тоше Проески

Земјава и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред петнаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова...

Последни вести

Избор на уредникот