петок, декември 8, 2023

Православните верници денеска го слават Велигден

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од...

Денеска е светски ден на слободата на медиумите

Светскиот ден на слободата на медиумите се слави секоја година на 3 мај. Целта на одбележувањето е да се промовира принципот на слобода на...

Денеска е Велики Четврток – почнуваат велигденските празнувања!

Со вечерната богослужба на Велјасреда завршуваат великопосните богослуженија, а продолжуваат посебни богослужби, со друг состав и со особено значење. До Велјасреда во богослужбените текстови...

22 јануари 1788 роден е еден од најголемите поети во историјата на литературата

На денешен ден, 22 јануари, во 1788 година, во Лондон, роден е Џорџ Гордон Бајрон, англиски поет. Тој бил олицетворение на слободен човечки дух...

Денеска се празнува Преподобен Јоаким Осоговски

Се подвизуваше во втората половина на 11 век на Осоговските Планини, на местото наречено Сарандопор во една пештера. На тоа место подоцна подигна црква...

На денешен ден во 2013 година беше избран папата Франциск како 266 папа на...

На денешен ден во 2013 година Франциск беше избран за поглавар на Римокатоличката црква и папа. Во редот на исусовците се приклучил во 1969 година и...

Ден на Земјата 2021: Промената започнува од тебе!

Секоја година во април милиони луѓе ширум светот го одбележуваат Денот на Земјата. Оваа година темата е реставрација на планетата, а главниот фокус е...

Осум години од смртта на претседателот Глигоров

Киро Глигоров е роден во Штип, во 1917 година. За претседател на РМ беше избран на 27 јануари 1991 година од страна на Собранието...

Верниците од исламска вероисповед денеска го слават Курбан Бајрам

Верниците од исламска вероисповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам, вториот најголем празник на муслиманите по Фитр Бајрам. На првиот ден од празникот се изведува...

Денес се навршуваат 21 година од загинувањето на бранителите кај Љуботенски Бачила

На три локации во општина Ѓорче Петров денеска ќе биде одбелжана 21 година од загинувањето на бранителите кај Љуботенски Бачила. Цвеќе ќе биде положено на...

Последни вести

Избор на уредникот