ВМРО-ДПМНЕ 11 години ги игнорираше стечајците и повторно е против решавање на нивните проблеми

ВМРО-ДПМНЕ и како власт и како опозиција е против решавањето на проблемот со стечајците и го кочи и оспорува секој предлог за подобрување на...

Во Град Скопје ќе се воведува брз автобуски превоз

На оваа седница, Владата го утврди текстот на Предлог на законот за задолжување на Република Северна Македонија со заем кај Европската банка за обнова...

СДСМ: Досега исплатени над 40% од кредитната линија Ковид1

Владата предводена од СДСМ има јасни цели, да помогне на што повеќе граѓани, да зачува што повеќе работни места,  да ги поддржи компаниите, но...

10 милиони евра дополнителни средства за спортот и спортистите

Во рамките на заложбата за подобрување на условите за поддршка на спортот, спортските федерации, клубови и спортисти преку мерката спортски ваучери, со кои Владата...

Шахпаска: Новиот Закон за работни односи нуди модерни решенија во интерес на работниците

Новиот Закон за работни односи ќе понуди модерни решенија што се во интерес на работниците, пишува министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска. –...

Започна реконструкција на градскиот стадион во Велес

При денешната посета на градскиот стадион „Зоран Паунов” во Велес, градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски, заедно со директорот на Агенцијата за млади и...

„Алијанс УАН“ ќе го откупи договорениот тутун до крајот на февруари

Мултинационалната компанија „Алијанс УАН“ со седиште во Кавадарци до крајот на февруари, кога истекува и законскиот рок, ќе ја откупи договорена количина тутун. Ова...

Николовски: 5 милиони евра ставаме на располагање за проекти, инвестиции и финансиска поддршка за...

5 милиони евра ставаме на располагање за проекти, инвестиции и финансиска поддршка за модернизација на земјоделството преку мерката 3 од ИПАРД2, соопшти министерот за...

Николовски и Насев пред жителите во село Радање ги презентираа развојните проекти за Карбиници

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски денеска заедно со кандидатот за градоначалник на Карбинци, Јордан Насев, пред жителите во селото Радање, ги презентираа развојните...

(ВИДЕО) Кузеска: Сите граѓани имаат можност да добијат отпис на камати за долговите кон...

Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев, со петтиот пакет економски мерки, ја продолжува вистинската грижа за работниците, за граѓаните, за компаниите, грижата...

Последни вести

Избор на уредникот