понеделник, јануари 30, 2023

Минималната плата и пензиите повторно ќе растат, пари во Буџетот има

Во Буџетот за 2023 обезбедени се средства за раст на минималната плата и не пзниите согласно новата методологија. Ова деновиве го објави министерот за...

Царовска со позитивна вест: Стартува младинскиот додаток, по 3.000 ден. месечно за вработени во...

Заменичката на Претседателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, заедно со дополнителната заменичка министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ, директорката...

Од парализирани во долгови за 4 години општините се раздолжија и реализираа 7 илјади...

Долгови за струја, услуги, превоз, долговори произлезени од договори со јавни и приватни фирми, камати...општините до пред само четири години беа жртви на недомаќинско...

Објавен јавниот повик за млади земјоделци, годинава финансиската поддршка зголемена на 20.000 евра

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денеска го објави јавниот повик за мерката 113 „Поддршка за поттикнување на земјоделското производство“. До...

Исплата на декемвриските пензии следната недела

Владата на вчерашната седница усовои информација за исплата на пензиите за месец декември 2022 година и го задолжи Фондот за пензиското и инвалидското осигурување...

МТСП: Отвораме работни места и во криза, поддржани се 1.223 нови вработувања со над...

Првата исплата во износ од 28,5 милиони денари за веќе склучените договори за мерката „Вработување и раст на правни субјекти“ се врши денеска, соопштуваат...

Ова се мерките за помош на земјоделците за надминување на корона кризата

Владата предводена од СДСМ уште еднаш докажува дека вистински се грижи за земјоделците, констатираат од партијата споделувајќи дел од мерките донесени за да им помогнеме...
ljupcho nikolovski

Николовски ја продолжува хуманата мисија. Денеска доделени 400 пакети на кризните штабови во Штип,...

Денеска, генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски заедно со волонтери делеа пакети со храна на социјално загрозени семејства во Штип, Пробиштип и Кратово. -Дониравме вкупно...

(ВИДЕО) Николовски: Со пакетот економски мерки на СДСМ се намалуваат трошоците на земјоделците и...

Третиот пакет на економски мерки усвоен од страна на Владата предводена од СДСМ дава голема поддршка на македонското земјоделство, посочи генералниот секретар на СДСМ,...

Ново инклузивно игралиште за деца со попреченост во Карпош

Ново детско инклузивно игралиште за деца со попреченост денеска официјално беше отворено во Општина Карпош, на улицата „Веселин Маслеша“. Во игралиштето има поставено адаптирани...

Последни вести

Избор на уредникот