сабота, април 1, 2023

Близу 9 МИЛИЈАРДИ ДЕНАРИ средства за земјоделците: РЕКОРДЕН И ДОСЕГА НАЈГОЛЕМ БУЏЕТ ВО ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО

-Рекорден и до сега најголем Буџет во земјоделството. Со новиот Буџет за 2023 година обезбедуваме близу 9 милијарди денари, средства наменети за земјоделците, обзнани...

ГОЛЕМ ИНТЕРЕС ЗА ИНВЕСТИРАЊЕ ВО ПРЕРАБОТУВАЧКАТА ИНДУСТРИЈА НА ОВОШЈЕ И ЗЕЛЕНЧУК, Николовски од ОАЕ

ОАЕ ја ставија Северна Македонија меѓу приоритетните земји за идни инвестиции. Меѓународниот совет на инвеститори и инвестициските фондови во ОАЕ изразија голем интерес за...

МЗШВ: Исплатени 246,3 милиони денари дополнителни директни плаќања на 4.120 корисници за градинарски и...

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги информира земјоделците дека Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој – АФПЗРР, ја реализираше исплатата...

Заврши владината седница: Државата ќе дели помош од по 3000 денари за илјадници граѓани...

Владата на Република Северна Македонија, денеска ја одржа 91-та седница. На седницата е усвоен Предлогот на Закон за финансиска поддршка на социјално ранливи категории граѓани...

ЗА ПРВПАТ ДРЖАВАТА ЌЕ ГИ НАСОЧИ ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ КОИ КУЛТУРИ ДА ГИ ПРОИЗВЕДУВААТ

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 порача дека за прв пат државата ќе ги...

Претставени мерки за ублажување на енергетската криза и ценовните притисоци

Финансиска помош за најранливите категории граѓани и за пензионерите, е дел од новиот сет мерки за справување со енергетската и ценовната криза вреден над...

МЗШВ: Финасиска поддршка до 29 апликанти за набавка на опрема за производство на тутун

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека вкупно 29 апликанти ќе ја искористат мерката за финансиска поддршка во набавка на опрема за производство...

Бачовски: Почна исплатата на зелената нафта, навремена е за есенската сеидба

Со симболично доделување на картичките за „зелена нафта” на земјоделци во прилепските села Мало Коњари и Кадино Село, официјално започна исплатата на средствата за...

Митовски: Лозаново од денеска има современо урбано детско катче и спортски терен за баскет

Градоначалникот на Крива Паланка, Сашко Митовски денеска реализираше уште едно ветување. Населба Лозаново која е населба со најмногу дечиња од денеска има современо урбано детско...

Еве кога ќе се исплаќаат септемвриските пензии

На денешната седница, беше усвоена редовната Информација за исплата на пензии за тековниот месец. Усвоената Информација е со задолжување на Фондот на пензиското и инвалидското...

Последни вести

Избор на уредникот