Што е потребно за да се добие германско државјанство?

Германскиот парламент (Бундестаг) вчера прифати реформа со која Владата сака да овозможи побрзо стекнување на германско државјанство за странците под одредени услови, објави Дојче...

Милошоски со лажен патриотизам во играта на Каракачанов

Тој што го презира Блаже Конески и што преспивал на софискиот таван на ВМРО на Красимир Каракачанов, нема што да бара расправа за македонскиот...

Кој е Димитар Ковачевски, потенцијалниот наследник на Заев?

Aктуелниот заменик-министер за финансии и долгогодишен член на СДСМ, Димитар Ковачевски, би можел да биде новиот мандатар за формирање влада и нов партиски лидер....

Новиот предлог модел за субвенционирање презентиран пред лозарите од Тиквешкиот регион

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, директорот на Агенцијата за финасиска поддршка во земјоделството и руралниот развој (АФПЗРР), Никица Бачовски и државниот...

Во услови на пандемија забележано зголемување на депресијата и анксиозноста кај новинарите кои работат...

Онлајн работилница „Психолошка поддршка на новинарите во кризни ситуации“ организирана од Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници и Македонскиот институт за медиуми се...

Заев го матира Мицкоски

По вчерашната изјава на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, дека владејачката партија е мултиетничка партија, веднаш со свои коментари се јавија неколкуте "душегрижници" за...

„Фајненс Тинк“: Над 70 отсто од вработените и од компаниите се погодени од корона...

Три четвртини од вработените и од компаниите во Македонија се погодени од економската криза предизвикана од ширењето на Ковид-19. Состојбата кај самовработените и микро-бизнисите...

Со „МојДДВ“ плус 16.800 денари годишно во семејниот буџет

Проектот „МојДДВ“ како еден од најуспешните, го оправда своето постоење. За нешто повеќе четири години од спроведувањето на оваа мерка, преку „МојДДВ“ на сметките...

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Експертите веќе со години анализираат како имунизацијата со евтина и цел век достапната бесеже вакцина против туберкулоза, го зајакнува човечкиот имунитет и против другите...

Зошто Брисел стравува од балканизација на Европа?

Следната среда на полноќ, Словенија ќе го преземе шестмесечното претседателство со Советот на ЕУ по втор пат во последните тринаесет години. За членката која...

Последни вести

Избор на уредникот