петок, февруари 3, 2023

“Граѓански збор” пред пет дена ја најави смената на Мизрахи. Ова се сите нејзини...

Граѓански збор, на 10 февруари или пред пет дена, прогнозираше смена на Мизрахи од министерската функција. Во текстот со наслов "Треба ли да се повлече?...

Истражување: Владата на Северна Македонија на прво, а Собранието на трето место во регионот...

Владата на Северна Македонија е прворангирана во регионот според Индексот на отвореност на собранијата и централните власти и исполнува 83,43 проценти од поставените критериуми...

Истражување: Мнозинство од граѓаните и политичките партии во земјава ја осудуваат руската агресија врз...

По спроведена анализа и истражување на јавното мислење, Фондацијата Конрад Аденауер издаде публикација „Ставови и перцепции за војната во Украина“, при што резултатите...

(ФОТО) Ич да на ги мислите госпоѓиците од спотовите на ВМРО-ДПМНЕ, едната “обесправена” турка...

Предизборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ предизвикаа бура од реакции во јавноста и на социјалните мрежи. После првиот спот за кој мислевме дека e чиста грешка...

„Finance Think“: Растот на БДП е резултат на масовната имунизација и нормализацијата на економските...

Растот на Бруто домашниот производ (БДП) во вториот квартал од годинава е резултат на отпочнувањето на масовната имунизација на населението и на нормализацијата на...

Милошоски, миленичето на Каракачанов, живеел на таванот на бугарското ВМРО?

Ако на Антонио Милошоски навистина му е дојдено до патриотизам и до претворање во заштитник на националните интереси на државата, тогаш логично ќе беше...

ЕВРОМЕТАР: Мнозинството граѓани на референдум би гласале „за“ влез на Северна Македонија во ЕУ

Продолжува трендот на зголемување на процентот на граѓани кои остануваат силни поддржувачи на Европската Унија. Зголемен е процентот на оние кои сметаат дека членството...

Во која земја од регионот струјата е најскапа, а во која е најевтина?

Цената на струјата за домаќинствата во Црна Гора во првата половина од годинава изнесува во просек 9,7 евроценти за киловат час за опсегот на...

„Фридом Хаус“: Северна Македонија со најголем раст на индексот на слободата во Европа

Северна Македонија во најновиот извештај на „Фридом Хаус“ насловен „Слободата во светот 2021“, има годишен индекс на слободата од 66 од можни сто поени,...

(ВИДЕО) Четири пати помалку жртви во сообраќајот во март 2022, почна и нова превентивна...

Минатата 2021 година е година со најмал број на жртви во сообраќајот во последните 15 години, а податоците од првото тримесечие во 2022 година...

Последни вести

Избор на уредникот