НОВА: Унгарско-словенечка политичко разузнавачка операција за рушење на Преспанскиот договор

Словенечкиот портал „necenzurirano.si” објави детали за политичко-разузнавачка операција во триаголник Будимпешта – Љубљана – Скопје. Ова истражување во целост ги потврдува тврдењата на Нова...

Треба ли да се повлече? За само еден месец како министерка, Мизрахи направи премногу...

На 3 јануари 2020г или пред нешто повеќе од еден месец беше избрана техничката влада која има задача да ги подготви и спроведе предвремените...

Што предвидува Законот за отпис на камати?

Отпишување на каматите за долгови дадени на извршување, кои граѓаните ги имаат кон државен орган, јавно претпријатие или установа на централно или локално ниво...

Со економските мерки поддржани 314 компании со 57 милиони евра

Економските политики и мерки на владата даваат реални и видливи резултати, обезбедуваат економски раст, зголемени инвестиции, повисоки приходи, поголеми плати, нови работни места и...

Европската перспектива на земјава зависи од претстојните избори

Еден од приоритетите на Европската комисија за 2020 година е започнување преговори за членство со Северна Македонија и Албанија. Европската комисија ветува дека ќе...

Законот за ЈО е последната шанса за ВМРО ДПМНЕ да покаже дали е навистина...

Ниту еден политички субјект нема право да ја држи земјата во заложништво, како што тоа го прави ВМРО ДПМНЕ со Законот за Јавно обвинителство. Сите...

Зошто ВМРО-ДПМНЕ го загрозува членството на државата во НАТО?

ВМРО-ДПМНЕ во последниот период упорно повикуваше предвремено да го ратификуваме Протоколот за НАТО затоа што наводно биле загрижени за членството во Алијансата. Но, во...

Закон за ЈО: Дали власта ќе обезбеди двотретинско мнозинство без ВМРО-ДПМНЕ?

Не е постигнат напредок во разговорите за донесување закон за јавно обвинителство ниту по вчерашната средба на партиските работни групи што се одржа во...

Договорот од Преспа е завршена работа, најавите за ревизија се политички маркетинг

Преспанскиот договор е завршена работа и неосновани и нереални се најавите за негова ревизија или поништување по предвремените парламентарни избори закажани на 12 април,...

Го загрозува ли ВМРО – ДПМНЕ членството во НАТО и ЕУ со најавите за...

Го загрозува ли ВМРО - ДПМНЕ членството во НАТО и ЕУ со најавите за поништување на Договорот од Преспа? Ова е прашање кое се...

Последни вести

Избор на уредникот