петок, март 24, 2023

Коалицијата СДСМ/БЕСА ќе победи со 5% разлика пред ВМРО-ДПМНЕ, анкета на ИРИ

Меѓународниот републикански институт (ИРИ) денеска ја објави најновата анкета, која покажува дека СДСМ и понатаму ја одржува предноста пред ВМРО-ДПМНЕ. На прашањето “За кого би...

На ВМРО-ДПМНЕ не им пречи СЕВЕРНА само кога нејзините пратеници треба да патуваат низ...

Иако уште не се знае дали изборите ќе се одржат на 12 април поради корона вирусот, партиите ги поднесоа кандидатските листи во законски предвидениот...

Растот на БДП-то ја надмина владината проекција, но и проекциите на ММФ и на...

Државниот завод за статистика ги објави податоците за растечкиот тренд на бруто-домашниот производ (БДП), кој во последниот квартал на 2019 година во однос на...

БДП во последниот квартал лани со раст од 3.4 отсто

Стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за четвртото тримесечје од 2019 година е 3.4 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во четвртото...

Фридом Хаус за земјава: Успешно поправање на „антидемократското наследство на поранешниот премиер Никола Груевски“

Најновиот извештај „Слободата во светот 2020“ на меѓународната организација Фридом Хаус, покажува нов напредок на нашата земја, пред се во политичките права и граѓанските...

Заев го матира Мицкоски

По вчерашната изјава на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, дека владејачката партија е мултиетничка партија, веднаш со свои коментари се јавија неколкуте "душегрижници" за...

Му откажаа послушност на Мицкоски, 13 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ гласаа за Изборниот законик

За Изборниот законик со чии измени се прекројуваат границите на петтата и шестата изборна единица гласале и пратеници на ВМРО ДПМНЕ. Практично, без нивните...

Кој го советува Мицкоски?

Мицкоски потроши ужасно драгоцено време со половина уста да ја убедува јавноста дека ова ВМРО-ДПМНЕ не е она ВМРО-ДПМНЕ. Оваа позиција го остави Мицкоски...

НОВА: Унгарско-словенечка политичко разузнавачка операција за рушење на Преспанскиот договор

Словенечкиот портал „necenzurirano.si” објави детали за политичко-разузнавачка операција во триаголник Будимпешта – Љубљана – Скопје. Ова истражување во целост ги потврдува тврдењата на Нова...

Треба ли да се повлече? За само еден месец како министерка, Мизрахи направи премногу...

На 3 јануари 2020г или пред нешто повеќе од еден месец беше избрана техничката влада која има задача да ги подготви и спроведе предвремените...

Последни вести

Избор на уредникот