Скопје одбележува 57 години од катастрофалниот земјотрес

– Скопје со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 57 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, во кој 1.070 луѓе го загубија животот,...

ЕУ го одбележува Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот

Европските земји денеска го слават Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот, во сеќавање на почетокот на создавањето на Европската Унија и...

На денешен ден во минатото се случиле следниве настани…

15 јануари 2021 69.- На Римскиот форум побунетите преторијанци го убија римскиот цар Сервио Сулпикијус Галба. Побунетите преторијанци во 68 година ја собориле власта...

Кои познати историски личности починале да денешен ден?

На 20 јануари починале: 250 Фабијан — римски папа. 287 Свети Севастијан — христијански маченик. 842 Теофил — византиски император. 1513 Елена Ивановна — полска кралица. 1612 Рудолф II — цар на Светото римско царство. 1666 Ана — француска кралица. 1693 Мустафа I — отомански султан. 1819 Карлос IV — шпански крал. 1878 Јани Попов — бугарски револуционер. 1904 Фердинанд Манлихер — австриски конструктор на оружје, изумител на Манлихерката. 1983 Гаринча — бразилски фудбалер. 1984 Џони Вајсмилер — aмерикански пливач и глумец. 1990 Барбара Стенвик — американска глумица. 1993 Одри...

Денеска се навршуваат 14 години од загубата на големата музичка ѕвезда, Тоше Проески

Македонија и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред 14 години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова...

Православните верници денеска го слават Велигден

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од...

На 27 декември 1945г стапи во сила Договорот за основање Меѓународен монетарен фонд (ММФ)

На 27  декември 1945г стапи во сила Договорот за основање Меѓународен монетарен фонд (ММФ), усвоен на Монетарната и финансиската конференција на Обединетите нации, во...

Денеска е светски ден на здравјето

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравјето на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод...

Одбележување на Денот на планетата Земја со „зелено ветување кон самите себе“

Од Центарот за истражување и инфомирање за животната средина „Еко-свест“ денеска апелираа да се одбележи Денот на планетата Земја – 22 април, со „зелено...

Прилеп ја одбележа 27-годишнината од смртта на Блаже Конески

Со свежо цвеќе пред споменикот кај Центарот за култура „Марко Цепенков“, Прилеп ја одбележа 27-годишнината од смртта на великанот Блаже Конески, оддавајќи му почит...

Последни вести

Избор на уредникот