понеделник, јануари 30, 2023

Денес се одбележува Светскиот ден на здравјето

Секоја година на 7 април, Светската здравствена организација го одбележува Светскиот ден на здравјето, овој датум ја означува и годишнината од основањето на СЗО...

Денеска е Велики петок, најтешкиот ден во годината

Велипеток е денот на Христовите страданија. Тие започнуваат уште ноќта, во Гетсиманија. Затоа гетсиманските настани ги вбројуваме во Велипеток. Тие се случувале доцна во...

Денеска се навршуваат петнаесет години од загинувањето на Тоше Проески

Земјава и Балканот се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред петнаесет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова...

Денеска е Бадник: Ден на очекување на радосната вест за Христовото раѓање

Православните христијански верници во државава денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Оваа година поради пандемијата ќе изостане вообичаеното масовно...

Православните христијани денеска го слават Бадник

Православните христијански верници во земјава денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Одбележувањето на Бадник ќе се одржи пред Соборниот...

(АУДИО) На денешен ден во 2015 година дознавме како со шифра “Миле ми текна”...

На денешен ден во 2015 година, тогашниот лидер на опозицијата Зоран Заев ја објави 13-та таканаречена бомба од проектот "Вистината за Македонија". Сите аудио снимки...

Кои познати историски личности починале да денешен ден?

На 20 јануари починале: 250 Фабијан — римски папа. 287 Свети Севастијан — христијански маченик. 842 Теофил — византиски император. 1513 Елена Ивановна — полска кралица. 1612 Рудолф II — цар на Светото римско царство. 1666 Ана — француска кралица. 1693 Мустафа I — отомански султан. 1819 Карлос IV — шпански крал. 1878 Јани Попов — бугарски револуционер. 1904 Фердинанд Манлихер — австриски конструктор на оружје, изумител на Манлихерката. 1983 Гаринча — бразилски фудбалер. 1984 Џони Вајсмилер — aмерикански пливач и глумец. 1990 Барбара Стенвик — американска глумица. 1993 Одри...

Денеска се навршуваат 35 години од нуклеарната катастрофа во Чернобил

Огромната и празна зона околу нуклеарната централа во Чернобил, местото на најтешката нуклеарна несреќа во светот што се случи на денешен ден пред 35...

(ФОТО) На денешен ден во 2016 година 22 лица го изгубија животот во катастрофалната...

На 6 август 2016 година над територијата на Македонија се случува временска непогода која најпрвин го зафаќа полошкиот регион, а подоцна со поголем интензитет...

Денеска е Велики петок, најтешкиот и најтажниот ден во годината

Велики петок или Распет петок е денот кога беше распнат Исус Христос. Овој ден е најстрог пост или „пост на вода“, а некои луѓе...

Последни вести

Избор на уредникот