(ФОТО) На денешен ден во 2015 година Јанкуловска по поднесената оставка, на Фејсбук му...

На денешен ден во 2015 година, Гордана Јанкуловска, блиска соработничка на екс-премиерот Никола Груевски, по дадената оставка од позицијата министер за внатрешни работи, преку...

Денеска се празнува Преподобен Јоаким Осоговски

Се подвизуваше во втората половина на 11 век на Осоговските Планини, на местото наречено Сарандопор во една пештера. На тоа место подоцна подигна црква...

(ВИДЕО) На денешен ден во 2017 година бараа “ролка за Рада, а машна за...

На денешен ден во 2017 година на протест на "За заедничка Македонија" на еден од транспарентите беше напишано „Ролка за Рада, машна за Заев“...

На денешен ден во 1879 година е роден Алберт Ајнштајн, а на истиот ден...

На денешен ден во 1879 година е роден Алберт Ајнштајн — германски теоретски физичар, најпознат по неговата теорија на релативноста и теоријата за Еднаквост на масата и енергијата....

Денеска е Велики Четврток, почнуваат велигденските празнувања

Со вечерната богослужба на Велика Среда завршуваат великоипосните богослуженија, а продолжуваат посебни богослужби, со друг состав и со особено значење. До Велика Среда во...

На денешен ден во 2003 година во Белград беше убиен Зоран Ѓинѓиќ, премиер на...

На денешен ден во 2003 година во Белград, беше убиен премиерот на Р. Србија, Зоран Ѓинѓиќ. Ѓинѓиќ бил убиен по наредба на Милорад Улемек-Легија,...

Денеска е светски ден на ветеринарната професија

„Заштита на животната средина за подобрување на здравјето на животните и луѓето“ е годинашното мото на Светскиот ден на ветеринарната професија, 25 Април, што...

Светски ден на безбедност и здравје при работа – Да ја запреме пандемијата: Безбедноста...

Оваа 2020 година, Светскиот ден на безбедноста и здравјето при работа – 28 април, го одбележуваме во услови на глобална здравствена криза предизвикана од...

(ФОТО) На денешен ден во 1993 година гушнати во смрт отидоа Адмира и Бошко...

На денешен ден во 1993 година заедно во смрт отидоа "сараевските Ромео и Јулија", Адмира Исмиќ и Бошко Бато Бркиќ, двајцата родени во 1968...

На 16 јануари 2008 почина првиот премиер на независна Република Македонија

На 80-годишна возраст починал академик Никола Кљусев, првиот премиер на независна Република Македонија (1991-1992) кој имал значајна улога во воспоставувањето на независноста и сувереноста...

Последни вести

Избор на уредникот