недела, април 2, 2023

(ВИДЕО) На денешен ден во 2002 година женскиот ракометен клуб Кометал Ѓорче Петров ја...

На денешен ден во 2002 година женскиот ракометен клуб Кометал Ѓорче Петров ја донесе првата европска титула во нашата земја, откако го крена престижниот...

На денешен ден во 1860 година поемата “Сердарот” на Прличев доби ловоров венец на...

На традиционалниот конкурс за поема, што се одржа во Атина, македонскиот писател Григор Прличев доби ловоров венец за поемата „Сердарот“. Поради силниот впечаток што ја оставила оваа поема,...

На денешен ден во 1993 година станавме 181 рамноправна членка на ООН

На 8 април во 1993 година, со акламација на Генералното собрание на ОН, Република Македонија беше примена како 181 рамноправна членка на Организацијата на...

На денешен ден е изговорена познатата реченица од Гај Јулиј Цезар: „Коцката е фрлена“

Гај Јулиј Цезар (римски војсководец, државник, диктатор) ја изговорил познатата реченица „Коцката е фрлена“, по што ја мина реката Рубикон (денешен Вар), со што почнала граѓанската војна со приврзаниците на Помпеј која...

На денешен ден починал Васил Главинов, организатор на работничкото движење во Македонија

На денешен ден, 24 јануари, во 1929 година,  во Софија, умрел Васил Главинов, еден од првите организатори на социјалистичките идеи и организатор на работничкото...

На денешен ден почина Славко Јаневски, истакнат македонски раскажувач и поет

На денешен ден, 20 јануари 2000 гоина почина Славко Јаневски, истакнат македонски раскажувач, романописец, поет, филмски сценарист, есеист и сликар. Долги години бил член...

(ВИДЕО) Свети Ѓурѓовден го слави, ама и Валентин го слави, со другарите

Денеска, 14 февруари за едни е Св.Трифун за други е Св.Валентајн. Да се насмееме малку:

Денеска е Воскресение Христово – Втор ден

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да...

На денешен ден во 1853 година е роден Винсент ван Гог

На денешен ден во 1853 година е роден Винсент Вилем ван Гог, холандски постимпресионистички сликар, чии дела имале големо влијание врз уметноста во 20 век, поради живите...

На 29 декември 1920г почина Марко Цепенков

Марко Костов Цепенков (Прилеп, 7 ноември 1829 - Софија, 29 декември 1920) е најголем собирач на македонски народни умотворби, кои имаат непроценливо значење за македонската фолклористика, за етнографијата, за лингвистиката, за националната...

Последни вести

Избор на уредникот