среда, ноември 29, 2023

На денешен ден во 1943 година починал Кочо Рацин, основоположник на македонската современа книжевност

На денешен ден во 1943 година на планината Лопушник под неразјаснети околности почина Коста Солев-Рацин, поради што постојат сомневања дека бил убиен. Кочо Рацин...

На денешен ден, Оливер Андонов го започна еднодневниот мандат во МВР

На денешен ден, 01.09.2016г или пред точно 4 години, Оливер Андонов по предлог на ВМРО-ДПМНЕ стапи на функцијата министер за внатрешни работи. Андонов на оваа...

На денешен ден во 1936 година Метаксас ја забрани употребата на македонскиот јазик во...

На 4 август 1936 година генералот Јоанис Метаксас прогласи фашистичка диктатура во Грција. Режимот на Метаксас ја забрани употребата на македонскиот јазик и истовремено изврши апсење на голем број...

На денешен ден во 1993 година се случи најголемата авионска несреќа во Македонија

На 5 март 1993, Фокер 100 на Палер Македонија, се урнал неколку секунди по полетувањето од пистата на меѓународниот аеродром во Скопје на лет...

На денешен ден во 1991 година е формирана првата Влада на РМ на чело...

На денешен ден во 1991 година во Скопје е формирана првата Влада на Република Македонија. Владата на Македонија од 1991 година е прва влада на тогашната Социјалистичка...

На денешен ден во 1934 година е роден советскиот космонаут Јуриј Гагарин

На денешен ден е роден Јуриј Алексеевич Гагарин (9 март 1934 - 27 март 1968) — советски космонаут кој на 12 април 1961 година...

(06.02.2020г) ДНЕВЕН ХОРОСКОП: Каква работа ги очекува ОВЕНОТ, БИКОТ И БЛИЗНАЦИТЕ?

Денеска ќе ви прикажеме што ги очекува следните три хороскопски знаци околу работата. ОВЕН Можеби треба да вложите пари во бизнис кој има поврзаност со градежништво...

(ФОТО) На денешен ден во 2016 година 22 лица го изгубија животот во катастрофалната...

На 6 август 2016 година над територијата на Македонија се случува временска непогода која најпрвин го зафаќа полошкиот регион, а подоцна со поголем интензитет...

(ВИДЕО) На денешен ден во 2002 година женскиот ракометен клуб Кометал Ѓорче Петров ја...

На денешен ден во 2002 година женскиот ракометен клуб Кометал Ѓорче Петров ја донесе првата европска титула во нашата земја, откако го крена престижниот...

Денеска е Воскресение Христово – Втор ден

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да...

Последни вести

Избор на уредникот