недела, април 2, 2023

За спортистите и уметниците, владата ќе обезбеди минимална плата од 14.500 денари за април...

За сите спортски работници вработени во спортските здруженија, владата ќе обезбеди минимална плата од 14.500 денари за април и мај. За 141 самостоен уметник ќе...

Ангеловска: Досега одобрени седум милиони евра од Ковид 2 бескаматните кредити

Преку Развојната банка досега се доделени 7,13 милиони евра од бескаматната кредитна линија Ковид 2, објави министерката за финансии Нина Ангеловска на својот...

Дополнителен рок за аплицирање за набавка на системи за наводнување, за инвестиции во бунари...

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделсвото и руралниот развој ги информира сите земјоделци дека за 15 дена се продолжува рокот за поднесување на апликации...

Затворениот пливачки базен и реконструкцијата на трим-патеката значајно ќе ги унапреди условите за професионално...

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, заедно со градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски, во петокот на 12 јуни извршија...

ЕВН Македонија со новогодишни донации за социјално ранливите категории

ЕВН Македонија обезбеди 300 пакети со хранливи производи за социјално ранливите категории на граѓани и 650 новогодишни пакетчиња за деца на семејства во социјален...

Николовски од живинарската фарма „Шест Браќа“: Исплатени 68.5 милиони денари поддршка за живинарството од...

Во рамките на теренската кампања со која ги доближуваме мерките од Националниот план за производство на храна до секој земјоделец, денеска министерот за земјоделство,...

Николовски: Од новиот систем за наводнување „Славишко поле“ придобивка ќе имаат повеќе од 250...

Денеска во општина Ранковце беше означен почетокот на изградбата на системот за наводнување „Славишко Поле“ каде присуствуваа премиерот Оливер Спасовски, генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски, министерот за...

Донирани лаптопи за ученици во гимназијата „Никола Карев“ и ОУ „Аврам Писевски“ во Скопје

Во гимназијата „Никола Карев“ и во основното училиште „Аврам Писевски“ во Скопје денеска беа донирани лаптопи за ученици кои немаа соодветен ИТ-уред за...

Ковачевски: 45 илјади граѓани ќе бидат субвенционирани со по илјада денари месечно за трошоците...

„Предвидени се субвенции за 45 илјади граѓани, кои ќе добиваат по илјада денари месечи за покривање на трошоците за електрична енергија и огрев“ потенцираше...

Самостојните уметници ќе добијат по 14.500 денари за април и мај

Владата денеска ја донесе и Уредбата за финансиска поддршка на самостојните уметници за време на вонредна состојба со која се уредува финансиската поддршка на...

Последни вести

Избор на уредникот