петок, јануари 27, 2023

Годинава ќе се реализираат 37 проекти за изградба и подобрување на комуналната мрежа

Дали министерството за транспорт и врски е убедливо најуспешното министество работи? Првиот човек на ресорното министерство Горан Сугарески на својот ФБ профил сподели на кои...

Близу 9 МИЛИЈАРДИ ДЕНАРИ средства за земјоделците: РЕКОРДЕН И ДОСЕГА НАЈГОЛЕМ БУЏЕТ ВО ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО

-Рекорден и до сега најголем Буџет во земјоделството. Со новиот Буџет за 2023 година обезбедуваме близу 9 милијарди денари, средства наменети за земјоделците, обзнани...

Владата ќе набави термални камери и опрема за ЈЗУ Клиника за инфективни болести и...

Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информација за потребата за набавка на две термални камери, опрема за ЈЗУ Клиника за инфективни...

МЗШВ: Финасиска поддршка до 29 апликанти за набавка на опрема за производство на тутун

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека вкупно 29 апликанти ќе ја искористат мерката за финансиска поддршка во набавка на опрема за производство...

Град Скопје со 2 милиони денари ќе го субвенционира чистењето на оџаци

Град Скопје наскоро ќе објави Јавен повик за субвенционирање на домаќинства и на други субјекти на подрачјето на Град Скопје за чистење оџаци за...

Лукаревска во Бутел: Ја преполовивме младинската невработеност, продолжуваме заедно

“Приоритетите на граѓаните ни се важни, сакаме да ги слушнеме каква општина сакаат. Разговараме, сакаме заеднички да ги креираме проектите кои им го подобруваат...

Општините обврзани да изготват план против загадувањето на воздухот

Дождот го исчисти воздухот. ПМ честичките се под дефинираниот праг од 175 мг/м3. Укинати се бесплатниот јавен превоз , поскапениот паркинг и ослободувањето од...

Спасовски: Подобар стандард и грижа за граѓаните се нашиот приоритет

„Реално зголемување на платите, грижа за граѓаните и подобар стандард, тоа е нашата цел која успеавме успешно да ја реализираме во изминатите години“, рече...

Исплатени близу 149 милиони денари за субвенции за одгледани и заклани гоеници

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој (АФПЗРР) на сметките на 152 субјекти исплати близу 149 милион денари за субвенции за одгледани...

Бектеши: Досега исплатени 23 милиони денари за 2.000 ваучери за домашен туризам за работници...

По завршување на изборниот процес Министерството за економија започна со исплата на финансиска поддршка за мерката-ваучери за користење на средства за организиран одмор...

Последни вести

Избор на уредникот