Бектеши соопшти кога ќе бидат исплатени субвенциите за туризмот

Завршени се сите процедури во однос на апликациите за субвенциите во туризмот. Тие што не се исплатени, ќе бидат префрлени следната или најдоцна наредните...

(ВИДЕО) Костадинов: Економските мерки даваат резултат, продолжува помошта за граѓаните, платите растат

Економските мерки и политики што ги спроведува Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев обезбедуваат стабилизација на економијата и враќање на претходните стапки...

Близу 9 МИЛИЈАРДИ ДЕНАРИ средства за земјоделците: РЕКОРДЕН И ДОСЕГА НАЈГОЛЕМ БУЏЕТ ВО ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО

-Рекорден и до сега најголем Буџет во земјоделството. Со новиот Буџет за 2023 година обезбедуваме близу 9 милијарди денари, средства наменети за земјоделците, обзнани...

СДСМ: Со третиот пакет економски мерки обезбедуваме трансформација на економијата

Преку трите пакети мерки со вкупна вредност од  550 милиони евра, донесени од Владата предводена од СДСМ, ја надминуваме економската криза и обезбедуваме заживување...

МЗШВ: Финасиска поддршка до 29 апликанти за набавка на опрема за производство на тутун

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека вкупно 29 апликанти ќе ја искористат мерката за финансиска поддршка во набавка на опрема за производство...

(ВИДЕО) Бачовски: Силна поддршка за земјоделците, 155 милиони евра преку субвенции, 13,5 милиони преку...

Развојот на земјоделството и неселективната поддршка за секој земјоделец е одлика на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, изјави на денешната прес-конференција Никица Бачовски, член на...

Во Здравствен дом Валандово почна со работа хигиенско-епидемиолошката служба

Во Здравствен дом Валандово од минатата недела почна со работа хигиенско-епидемиолошката служба (ХЕС). Оваа служба ќе ги извршува следните здравствени услуги: брис од грло...

Заев: Носиме инвестиции во секое населено место, за младите да останат во Кавадарци

Во следните четири години се посветуваме на градење силна економија, овде, во Кавадарци, но и во секоја друга општина, локалната економија е важна, таа...

Кондовски: Ветувам бесплатен јавен превоз во два термини дневно

Достапен јавен превоз по мерка на битолчани е еден од главните приоритети и во таа смисла освен воведување на нови и дополнителни линии, набавка...

Град Скопје со 2 милиони денари ќе го субвенционира чистењето на оџаци

Град Скопје наскоро ќе објави Јавен повик за субвенционирање на домаќинства и на други субјекти на подрачјето на Град Скопје за чистење оџаци за...

Последни вести

Избор на уредникот