петок, февруари 3, 2023

Намалена цената на лебот, владините мерки даваат резултат

По маркетите веќе може да се забележат ефектите од мерките на Владата, лебот е со намалени цени, а денес можеше да се купи леб...

Близу 9 МИЛИЈАРДИ ДЕНАРИ средства за земјоделците: РЕКОРДЕН И ДОСЕГА НАЈГОЛЕМ БУЏЕТ ВО ЗЕМЈОДЕЛСТВОТО

-Рекорден и до сега најголем Буџет во земјоделството. Со новиот Буџет за 2023 година обезбедуваме близу 9 милијарди денари, средства наменети за земјоделците, обзнани...

Заврши владината седница: Државата ќе дели помош од по 3000 денари за илјадници граѓани...

Владата на Република Северна Македонија, денеска ја одржа 91-та седница. На седницата е усвоен Предлогот на Закон за финансиска поддршка на социјално ранливи категории граѓани...

Претставени мерки за ублажување на енергетската криза и ценовните притисоци

Финансиска помош за најранливите категории граѓани и за пензионерите, е дел од новиот сет мерки за справување со енергетската и ценовната криза вреден над...

Бачовски: Почна исплатата на зелената нафта, навремена е за есенската сеидба

Со симболично доделување на картичките за „зелена нафта” на земјоделци во прилепските села Мало Коњари и Кадино Село, официјално започна исплатата на средствата за...

Еве кога ќе се исплаќаат септемвриските пензии

На денешната седница, беше усвоена редовната Информација за исплата на пензии за тековниот месец. Усвоената Информација е со задолжување на Фондот на пензиското и инвалидското...

Дизајнирањето на новиот пакет на антикризни мерки е при крај, порачаа од Владата

Со ребалансот на Буџетот за 2022 година се обезбедени 76 милиони евра за нови антикризни мерки. При крај е дизајнирањето на новиот пакет и...

МЗШВ: Со нови мерки ја дополнуваме Интервентната програма – Обезбедуваме поддршка за вештачко ѓубриво,...

Интервентната програма која ја донесовме во рамки на Националниот план за производство на храна ги постигна очекуваните резултати за брза и навремена поддршка на...

Лукаревска најави зголемување на сумата која ќе може да се поврати од Мој ДДВ

Со ребалнсот предивдовме 76 милиони евра за нови антикризни мерки, помош за граѓаните и компаниите за намалување на последиците од глобалната енергетска криза, но...

НОВА КАПИТАЛНА ИНВЕСТИЦИЈА ВО ИСТОКОТ: Пуштен во употреба системот за наводнување „Славишко Поле“

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска присуствувааа на пуштањето во употреба...

Последни вести

Избор на уредникот