петок, јануари 27, 2023

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Да се потсетиме како Мицкоски “поткрепуваше” кај Бојко

На денешен ден, минатата година, Мицкоски на средбата со Борисов, зборувајки на бугарски јазик, потенцираше дека ке го "поткрепи" се што е добро во...

Денес се навршуваат 100 години од големата поплава на градот Крива Паланка

На денешен ден, 9-ти Јули 1922 година пред точно 100 години (1922-2022) во Крива Паланка се случила големата поплава на градот. Во топол јулски ден,...

(ВИДЕО) РЕЖИМ НИКОГАШ ПОВЕЌЕ: Како беше организирано апсењето и изживувањето врз Љубе Бошковски

На 20.02.2015 г или пред точно пет години, на прес конференција во СДСМ, Зоран Заев ги објави аудио снимките од кои можеше да се...

(АУДИО) На денешен ден во 2015 година: Ставрески до Јанкуловска: Ние сме лудаци, немаме...

На 02 март 2015 година Зоран Заев ја објави шестата бомба во која тогашните министри во владата на Никола Груевски, Зоран Ставрески и Гордана...

На денешен ден во 1822 година избувнало Негушкото востание против османлиското владеење

На денешен ден во 1822 година повеќе од 8.000 востаници и цивилно население во Негуш го прогласија избувнувањето на Негушкото востание против османлиското владеење....

На денешен ден во 1949 година е формиран државниот универзитет “Св. Кирил и Методиј”

На 24 април во 1949 година е основан државниот универзитет „Св.Кирил и Методиј“ (УКИМ) — најстар и најголем универзитет на македонски јазик со седиште во Скопје. Универзитетот првично е формиран со...

(АУДИО) На денешен ден во 2015 година дознавме како со шифра “Миле ми текна”...

На денешен ден во 2015 година, тогашниот лидер на опозицијата Зоран Заев ја објави 13-та таканаречена бомба од проектот "Вистината за Македонија". Сите аудио снимки...

На денешен ден, Оливер Андонов го започна еднодневниот мандат во МВР

На денешен ден, 01.09.2016г или пред точно 4 години, Оливер Андонов по предлог на ВМРО-ДПМНЕ стапи на функцијата министер за внатрешни работи. Андонов на оваа...

На денешен ден во 1915 година бил убиен Јане Сандански

На денешен ден во 1915 година е убиен Јане Сандански, познат како Пиринскиот цар и Сандан-паша, македонски национален херој, војвода и водач на Македонската револуционерна организација. Сандански...

Последни вести

Избор на уредникот