Дали обвинението за 27 април е потврда дека ВМРО-ДПМНЕ стои зад упадот во Собранието?

Дали со одлуката на Кривичниот суд да одобри обвинение против Трајко Вељановски, Миле Јанакиески, Спиро Ристовски и Владимир Атанасов за организирање на насилството од...

Нова политичка опција

Време за нова политичка опција има, простор има, потреба има. Прашање е само дали ќе има и добра и сериозна понуда. Ако не се...

Меркел и нејзиниот поглед на светот

Крајот на мандатот на Ангела Меркел наближува. Што направи, што уште сака да постигне како канцеларка и што остава во наследство? Честопати ѝ предвидуваа предвремено...

Кадарот на ВМРО-ДПМНЕ во земјоделство со кривична пријава за проневера на 117.000 евра? Кој...

Република Северна Македонија од вчера има техничка Влада која ќе биде задолжена да ги организира и спроведе предвремените парламентарни избори на 12 април. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ влезе...

Дали ЕУ го губи Балканот?

Со својата „замореност од проширување“ ЕУ ја губи атрактивноста и влијанитое во ЈИЕ. Играчи однадвор привлекуваат со воени мускули и економска моќ. Дали се...

До кога треба да се изгласа Техничката влада за да има избори на 12...

Ако се оди по договорот кој најголемите политички партии го постигнаа на средбата кај претседателот Пендаровски, за да има избори на 12 април, до...

Треба ли ВМРО-ДПМНЕ да даде нов предлог за министер во МВР?

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ која треба да предложи свои кадри во техничката влада, за министер во МВР предлага кандидат кој доаѓа од одбраната, војното лице Драган...

Анализа: Ќе ни донесе ли влезот во НАТО странски инвестиции ?

Во насока на анализата од оваа колумна најпрво да ги дефинираме факторите кои влијаат на странски директни инвестиции, а тоа се : стабилна економска...

Последни вести

Избор на уредникот