петок, јануари 27, 2023

Со 20 убоди од нож тетовец усмрти маж во Скопје – покрената е истрага

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 39-годишен тетовец на издржување на затворска казна во КПУ „Идризово“...

Времето денеска променливо облачно со врнежи од дожд, на повисоките места снег

Времето денеска ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд, на планините и на повисоките места од снег, особено претпладне. Како што соопшти Управата...

Николовски од Берлин: Да соработуваме подобрувајќи ги земјоделските и прехранбени производи, овозможувајќи на целото...

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со делегација на министерството денес учествува на 15-тата Берлинска Конференција на министрите за земјоделство, која...

Времето денеска сончево со мала до умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Наутро по одделни котлини ќе има услови за појава на слаба магла. Кон крајот...

(ВИДЕО) Каевски: СДСМ успешно менаџира со енергетската криза, се што кажа Мицкоски излезе лага

„Преку одговорен пристап, со навремени и ефикасни мерки, Владата предводена од СДСМ на дело покажа успешно менаџирање со последиците од глобалната енергетска криза. Истовремено,...

Забранет влез за неколку лица меѓу кои и еден бугарски европратеник, предлага Пендаровски до...

Советот за безбедност со предлог до владата да се забрани влез во Македонија на еден европратеник и неколку други лица. Според претседателот Пендаровски постојат...

МОН соопшти кога ќе се исплатат стипендиите и студентскиот оброк

Министерството за образование и наука (МОН) вчера соопшти дека исплатите за ученички стипендии, студентски стипендии во земјата и во странство и субвенциониран студентски оброк...

Избеган затвореник го заклал мажот пронајден кај Адвокатска уличка пред Нова Година

Затвореник кој избегал од затворот „Идризово“ го извршил убиството на 64-годишен скопјанец кој пред Нова година беше пронајден мртов на улицата „1737“, позната како...

Ковачевски вечерва ќе одржи средба со коалициските партнери

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва во 20 часот во Клубот на пратеници ќе одржи средба со лидерите на коалициски партнери на СДСМ, потврдија за МИА...

Заврши зимскиот распуст, учениците од утре на настава

За основците и средношколците завршува зимскиот распуст и од утре се враќаат на настава во второто полугодие од учебната 2022/2023 година. Распустот беше продолжен со...

Последни вести

Избор на уредникот