Дојче веле: Католиците во Германија масовно ја напуштаат црквата поради аферите на кардиналите

Информатичарите од Окружниот суд во Келн во петокот активирале дополнителни датуми и рокови за напуштање на Католичката црква, по што серверот веднаш „паднал“. „Дојче веле“...

На што се должат високите температури ова лето?

Поголем дел од Европа, особено Балканот, ова лето се соочи со појава на серија топлотни бранови и екстремно високи температури. Регистрирана е појава на...

Зошто постои (и се засилува) побарувачката за дезинформации

Националната фондација за демократија (НЕД) од САД објави нов аналитички извештај со наслов „Побарувачката за измами: Како нашиот начин на размислување го поттикнува објавувањето на дезинформации“,...

Димитров за “То Вима”: ВМРО-ДПМНЕ се спротивставува на Договорот од Преспа, но им се...

Никола Димитров во својот календар има заокружено цела низа клучни датуми. Но, најбитен е оној од 24 март.  Тој ден треба да се одржи...

Светска банка прогнозира раст на БДП во земјава од 3,6 отсто годинава и 3,5...

Светска банка во најновиот извештај прогнозира раст на македонската економија годинава од 3,6 отсто и за наредната 3,5 отсто. За земјите од регионот Светска банка...

„Форбс“: Милијардерите во Европа за една година се збогатиле за трилион долари

Богатството на европските милијардери се зголеми и достигна три трилиони долари, објави списанието Форбс. Најбогатите луѓе во светот останаа во голема мера заштитени од...

Анализа: Зголемена смртноста кај родилки и случаи на мртвородени бебиња за време на пандемијата...

Смртноста кај родилки и случаи на мртвородени бебиња се зголеми за една третина за време на пандемијата на Ковид-19. Анализата на податоците од 40...

Откриен нов симптом на омикрон

Сојот омикрон, кој се шири и во Македонија има дава малку поинакви симптоми од инфекцијата со видот делта. Здравствените експерти од Американскиот центар за контрола...

Последни вести

Избор на уредникот