сабота, април 1, 2023

Костовски: Историска судска победа на македонскиот јазик во Грција

Историска судска победа на македонскиот јазик во Грција,Македонците ќе учат македонски јазик во Грција‼️ Првостепениот суд во Лерин одби повеќе тужби за забрана на Центарот Нашата...

Татенце го вработил, му дал плата, му купил стан, а сега Мицко пораснал, па...

Мицкоски се нуди за помош на владата, се расфрла со милијарди евра, нуди решенија за пандемијата за која сите иоле нормални и разумни луѓе...

Како ВМРО-ДПМНЕ се врати на бугарашките позиции

Старо правило е дека не се Бугарите проблем во Македонија, туку бугарашите. А таквите, освен заблудени поединци, се создаваат во Македонија по потреба или...

Конечно дојде времето да му се плашиме на Апасиев!

Насловот на овој текст е директната порака од „најдобриот говор во историјата на локалните избори“ (како што го оценува неговиот Агитпроп): Апасиев во саботата...

Марко Видојковиќ: Македонија ја изглодеа скакулците на Никола Груевски

„Македонија има сериозни проблеми, коренот на овие проблеми лежи во нејзиното долгогодишно уништување од режимот на ВМРО ДПМНЕ, овие проблеми не можат да се...

Данела во лер, Мицкоски во петта

Кој е градоначалник на Скопје? Данела Арсовска или Христијан Мицкоски? Или заеднички раководат со градот? Таа, официјално избраната на локалните избори, си молчи и ретко...

И формално стануваме членка на НАТО. Честитки за сите!

Шпанскиот сенат го ратификуваше Протоколот со прва историска одлука донесена онлајн. И формално стануваме членка на НАТО. Честитки за сите! И, ич не е мака...

Ден на младоста

Не можам да се сетам на нејзиниот облик, ја помнам низ магла. Очите ми беа насолзени од возбуда и трема. Нозете ми се тресеа....

Зошто нашата опозиција се срами, или можеби не сака, да ги поздрави меѓународните успеси...

Чекав вчера до доцна вечерта да видам дали опозицијата ќе го поздрави фактот што Европската комисија, за прв пат, обезбеди официјален превод на македонски...

Николовска: Земјоделскиот сектор се наметнува во Влада како клучен, производството на храна е приоритет

Денеска учествував на дебата во МЗШВ на (омилена) тема Договорно производство на сончоглед и пченка. Уште кога видов кој се’ е поканет на средбата, главните...

Последни вести

Избор на уредникот